ELASA-2024 Toplantısı İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü’nün ev sahipliğinde Türkiye’de gerçekleştirilecektir. Avrupa Peyzaj Mimarlığı Öğrenci Topluluğu (ELASA), Avrupa genelindeki peyzaj mimarlığı öğrencileri arasındaki dayanışmayı, işbirliğini, fikir alışverişini ve anlayışı teşvik eden uluslararası bir öğrenci topluluğudur. 1990 yılından bu yana, her yıl 25’e kadar farklı ülkeden öğrencileri bir araya getiren geleneksel yaz toplantısı ve daha küçük bir ilkbahar toplantısı düzenlenmektedir. Avrupa’daki Peyzaj Mimarlığı Bölümlerinden 25 öğrencinin katılımıyla 2024 yılının ilk ELASA toplantısı 3-9 Mayıs 2024 tarihleri arasında Türkiye’de gerçekleştirilecektir.

Türkiye’de yapılacak ELASA toplantısının konusu “Peyzaj Hafızası” olarak belirlenmiştir. Peyzaj Hafızası teması Türkiye’nin eşsiz coğrafi çeşitliliği ve zengin kültürel mirasını keşfetmek için mükemmel bir zemin sunmaktadır. Bu tema, zamanın ve mekânın sürekli değişen dinamiklerini ve kimlik ile imge oluşturan faktörleri vurgularken, kentsel ve kırsal peyzajların karakterini şekillendiren desenler ve süreçler üzerine odaklanmaktadır. ELASA 2024-Türkiye toplantısı bu bağlamda Türkiye’de peyzaj hafızasını şekillendiren ve dönüştüren süreçleri incelemeyi hedeflemektedir.

Bu önemli orgaizasyonun ülkemizde yapılmasını sağlayan İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü ve PEMÖT’ü (Peyzaj Mimarlığı Öğrenci Topluluğunu) içtenlikle kutlarız.